Első lépésben nézzük meg, hogyan indíthatunk egy egyszerű csevegést a Teams program segítségével.
Az ablak felső részén kattintsunk a Új csevegés gombra!
Privát csevegés indítása
Személyek meghívása, csevegés
Csevegés
Szöveg formázása
Kézbesítési beállítások, fájl csatolása
Csatolt fájl mentése, szerkesztése
Csevegés indítása
Hangulatjelek, matricák
Dicséret küldése
YouTube videó és egyéb appok
Csevegések, üzenetek kezelése
Üzenetek mentése
Csevegés beállításai
Csevegés több személlyel
Első lépésben nézzük meg, hogyan indíthatunk egy egyszerű csevegést a Teams program segítségével.
Az ablak felső részén kattintsunk a Új csevegés gombra!
Ekkor létrejön a csevegés, egyelőre egy résztvevővel, saját magunkkal. Felül a Címzett mező segítségével hívhatunk meg személyeket, illetve csoportokat a beszélgetésünkbe. Egyszerűen csak kezdjük el begépelni az adott személy nevét, a program rögtön felkínálja a begépelt szövegrésznek megfelelő találatokat, ahonnan kiválaszthatjuk a megfelelőt. A Teams alapvetően a szervezeten belül dolgozó személyeket kínálja fel.
Több személyt is meghívhatunk. Ha kiválasztottuk az elsőt, akkor azt követően gépelhetjük be a következőt. Ha valamelyik személyt szeretnénk kivenni a címzettek listájából, akkor használjuk a neve melletti bezáró ikont.
Ha olyan személlyel szeretnénk kapcsolatba lépni, aki más szervezet tagja és a program az ő nevét nem kínálja fel, akkor meghívhatjuk a beszélgetésbe. Ehhez használjuk a panel alján a Személyek meghívása hivatkozást. (Ez a funkció vállalati környezetben nem mindig használható.) A megjelenő panelen többféle módszer is van, amivel az adott személyt vagy személyeket meghívhatjuk. Minden szervezetnek van egy URL címe, amit lemásolhatunk és elküldhetünk az adott személynek, illetve ha tudjuk az illető e-mail címét, akkor e-mailben is meginvitálhatjuk.
A meghívott személy a levélben a Join Teams gombra kattintva csatlakozhat. Ilyenkor tulajdonképpen magához a szervezethez csatlakozik, így valósulhat meg a beszélgetés.
Maga az írásos beszélgetés a szokásos módon történik. Gépeljük be alul a szöveget, majd üssük le az Enter billentyűt!
Ennek hatására a másik félnél jelezni fog a Teams, hogy üzenet érkezett, általában a Tálca jobb oldalán.
Váltsunk át a bal oldali sávban a Csevegés funkcióra. Itt láthatjuk a különböző csevegéseinket, a kijelölt csevegés tartalma a jobb oldali ablakrészen jelenik meg.
Ha már egy meglévő csevegéshez szeretnénk új partnert hozzáadni, használjuk a jobb felső sarokban a Személyek hozzáadása opciót.
A csevegőablak felső részén látjuk a résztvevőket, illetve a csevegéshez tartozó többi opciót. Alapesetben a Csevegés hivatkozáson állunk, tehát maga a beszélgetés látszik az ablakban.
Ha a beszélgetés bármelyik résztvevője csatolt fájlt küldött, akkor ezek a Fájlok hivatkozásra kattintva összegyűjtve listaszerűen megjeleníthetők.
A beszélgetésbe való visszatéréshez kattintsunk ismét a Csevegés hivatkozásra!
Azt már korábban említettük, hogy egyszerű szöveget a szokásos módon küldhetünk a címzetteknek. Ha az adott üzenetet a címzett elolvasta, akkor mellette egy kis szem ikon látszik.
Nézzük meg egy kicsit részletesebben, hogy a sima, egyszerű szöveges üzeneteken kívül, milyen lehetőségeket kínál még nekünk a Teams. A beállításokat a szövegbeviteli mező alatt találjuk.
Az Enter billentyű ilyenkor nem az üzenet elküldésére szolgál, hanem egy következő bekezdést hoz létre a szövegben. Az üzenet küldéséhez használjuk a jobb oldali kis nyíl ikont.
Első lépésben kattintsunk a Formátum ikonra! Ennek hatására az egysoros szövegmező többsoros lesz és lehetőségünk nyílik a begépelt szöveg formázására. A program az alapvető formátumokat kínálja fel, ezeket látjuk a felső eszköztáron, illetve az eszköztár végén szereplő 3 pötty ikonra kattintva.
Az üzenet elvetéséhez pedig kattintsunk a szövegmező jobb felső sarkában található kuka ikonra.
A második ikon segítségével az üzenetünk fontosságát állíthatjuk be. Alapértelmezésben minden üzenet Normál prioritású. Ezt módosíthatjuk Fontosra vagy Sürgősre.
Fontos üzenet esetén az üzenet szövege fölött a FONTOS! felirat olvasható egy piros felkiáltójel kíséretében.
Sürgős üzenet esetén a SÜRGŐS! feliratot olvashatjuk, az üzenet szövege mellett pedig egy kis harang ikon látható. A címzettet 20 percen keresztül 2 percenként értesíti a program.
A harmadik ikon segítségével fájlt is küldhetünk a címzettnek. A fájl származhat felhőalapú tárhelyről, például OneDrive, vagy a számítógépről is. Keressük ki a fájlt, gépeljük be a megfelelő szöveget és a szokásos módon küldjük el az üzenetet.
Az üzenetekben szereplő fájlokat tudjuk rögtön szerkeszteni a Teams-ben vagy a böngészőben, le tudjuk őket tölteni, illetve le tudjuk kérdezni a fájlok URL címét. Kattintsunk a fájl melletti 3 pötty ikonra, itt találjuk az összes lehetőséget.
Ha a Letöltést választjuk, akkor a fájlokat a Teams a Letöltések könyvtárba teszi.
Ha a Szerkesztés: Teams opciót választjuk, akkor a fájlt a program megnyitja a Teams ablakán belül a megfelelő szerkesztőprogrammal. Ugyanezt érjük el, ha közvetlenül a fájl nevére kattintunk.
A módosításokat a program azonnal elmenti, tehát a csevegés többi résztvevője a végleges verziót fogja látni. Az ablak jobb felső sarkában a Beszélgetés gombra kattintva meg tudjuk jeleníteni magát a csevegést is, a Bezárással pedig visszajutunk a csevegéshez.
Ezek a fájlok az adott csevegéshez tartoznak, a felső menü Fájlok hivatkozására kattintva listaszerűen megtekinthetők.
Mint minden csevegőprogramban itt is használhatunk különféle hangulatjeleket, matricákat, animált gifeket. Erre szolgálnak az eszköztár középső részén található ikonok.
Egyszerűen csak kattintsunk rá a megfelelő ikonra és válasszunk a listából. A lista tetején található keresőmező segítségével kulcsszó alapján is megkereshetjük a szükséges hangulatjelet vagy matricát. A jel küldését a szokásos módon végezzük el, tehát használjuk az Enter billentyűt vagy a jobb szélső nyilat.
A matricák különböző kategóriákba vannak sorolva, melyek között a lista bal oldalán válthatunk.
A szokásos hangulatjeleken és matricákon kívül dicséretet is küldhetünk a címzetteknek. Ehhez használjuk az Eszköztár Praise gombját!
A megjelenő panelen válasszunk egy jelvényt. A kiválasztott jelvényhez szöveget is írhatunk, ez nem kötelező. Az Előnézet gombbal ellenőrizhetjük a végeredményt, a Küldéssel pedig elküldhetjük a címzettnek.
A címzett az alábbi üzenetet fogja látni a csevegőablakban.
Küldhetünk a címzetteknek YouTube videókat és egyéb más hasznos információkat is különböző Appok segítségével.
Az eszköztár végén kattintsunk a YouTube gombra! A megjelenő panel tetején található keresőmező segítségével kereshetünk a YouTube videók között. A találati listából válasszuk ki a megfelelőt.
Ezzel tulajdonképpen a videó linkjét küldjük el a címzettnek, aki rákattint és a videó külön böngészőben nyílik ki.
A csevegés eszköztárához más alkalmazásokat is hozzárendelhetünk. Kattintsunk az eszköztár végén a 3 pötty ikonra, itt kínálja fel a program a használható kiegészítőket. Innen kiválaszthatjuk, amire még szükségünk lehet.
Most nézzük meg, hogy milyen műveleteket végezhetünk a beérkezett és elküldött üzenetekkel.
Ha rámutatunk az adott csevegés egyik üzenetére, akkor reagálhatunk rá. Egyszerűen csak válasszuk ki a reakciónak megfelelő hangulatjelet.
A hangulatjeleken kívül egyéb lehetőségeink is vannak az üzenettel kapcsolatban. Kattintsunk a hangulatjeleket megjelenítő sáv végén található 3 pötty ikonra. Hogy itt milyen opciókat látunk az attól függ, hogy az adott üzenetet küldtük vagy kaptuk.
Ha beérkezett üzenetről van szó, akkor az adott üzenetet elmenthetjük, megjelölhetjük olvasatlanként, illetve olvasottként, és használhatjuk a program felolvasóját.
Ha az üzenetet mi küldtük, akkor az előbbieken kívül szerkeszthetjük az üzenetet, illetve törölhetjük is a csevegésből.
A fontos üzeneteket elmenthetjük Az üzenet mentése opció segítségével. Ha ezeket később meg szeretnénk nézni, akkor használjuk a főmenü Mentve opcióját!
Az ablak bal oldalán megjelennek az elmentett üzeneteket tartalmazó csevegések. Egyszerűen válasszuk ki azt, amelyikre kíváncsiak vagyunk. A jobb oldali ablakrészen megjelenik az adott csevegés, az elmentett üzenet sárga háttérrel kiemelve látszik.
A mentést megszüntethetjük az üzenet menüjében található Az üzenet mentésének visszavonása opcióval vagy a bal oldali listában a kis lila ikonra kattintva.
A bal oldali listában látjuk az egyes csevegéseket. Kattintsunk a csevegés végén található 3 pötty ikonra!
A megjelenő menüben az adott csevegéssel végezhető műveleteket látjuk, nézzük a legfontosabbakat!
A Megjelölés olvasatlanként opcióval úgy jelölhetjük meg a csevegést, mintha új lenne és még nem olvastuk volna. A Rögzítés opcióval az adott csevegés mindig a lista tetején jelenik meg.
A Hozzáadás a kedvenc partnerekhez opcióval felvehetjük a csevegés másik résztvevőjét a partnerlistánkra.
Ez az opció csak akkor jelenik meg, ha a csevegésnek 2 résztvevője van, mi magunk és a másik fél.
A felvett partnerek megtekintéséhez használjuk a Hívások, azon belül pedig a Partnerek parancsot.
Az Elnémítással az új üzenetekről nem jön értesítés, a program a csevegés előtti kis ponttal jelzi, ha új üzenetünk érkezett.
Az Elrejtés segítségével kivehetjük az adott csevegést a listából. A csevegés addig marad rejtve, amíg új üzenet nem érkezik bele.
Csevegés nem csak két fél között folyhat, meghívhatunk a beszélgetésbe több résztvevőt is. Ezt megtehetjük már az elején. Új csevegés esetén felül a Címzett mezőbe egyszerűen adjuk meg az összes résztvevő nevét. (Erről korábban már esett szó.) Utólag is felvehetünk partnereket a beszélgetésbe, ehhez használjuk a jobb oldali Személyek hozzáadása gombot!
A beszélgetés résztvevőit a felső sávban látjuk. Ha rámutatunk valamelyik résztvevő nevére, akkor a megjelenő kis panel az adott résztvevőről mutat információkat.
A Személyek hozzáadása gomb hatására most már azt is látjuk, hogy kik vannak benne a beszélgetésben. Itt tudjuk a résztvevőket eltávolítani, illetve itt tudunk mi magunk is kilépni a csevegésből.
Ez a név fog megjelenni a felső sávban és a bal oldali csevegéseket mutató listában is.
A csoportos beszélgetéseket el is nevezhetjük. Ehhez használjuk a résztvevők neve melletti ceruza ikont! A megjelenő panelen adjuk meg a nevet és kattintsunk a Mentés gombra!